تبلیغات
مقالات آموزشی وراهكارهای مدیریتی - بایدهای تحقق حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی
" .علی (ع) فرموده است : عقل که غریزه ی اختصاصی انسان و از سرمایه های طبیعی بشر است با علم آموزی و تجربه اندوزی افزایش می یابد.منبع : غررالحکم ،ص67 "
مقالات آموزشی وراهكارهای مدیریتی

آیه قرآن پخش زنده حرم حدیث موضوعی آیه قرآن

 

 

طبق سنت شایسته سال ‌های گذشته مقام معظم رهبری با توجه به اشرافی كه به اوضاع جهان و نیاز و ضرورت های كشور و همین‌ طور صف‌آرایی و توطئه ‌چینی ‌های دشمنان انقلاب اسلامی دارند شعار سال 1392 شمسی را«حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» انتخاب كرده‌اند. از دقت در این عبارت كوتاه و در عین حال بسیار گویا می ‌توان به این حقیقت پی برد كه در شرایط كنونی اولویت اصلی كشور در روند دست‌یابی به اهداف پیش ‌رو یعنی حفظ كیان نظام اسلامی و پیشرفت‌ همه جانبه كشور و غلبه بر توطئه ‌های دشمنان و رفع مشكلات موجود، خلق حماسه در عرصه ‌های سیاسی و اقتصادی است.همان‌گونه كه در كتاب‌های لغت تصریح شده است كار حماسی به آن نوع از كار گفته می ‌شود كه از سر شجاعت با مهارت و ورزیدگی انجام گیرد. بر این اساس حماسه ‌ساز كسی را گویند كه با دل‌ آوری و شجاعت و مردانگی كارهای خارق ‌العاده و تحسین‌برانگیز انجام دهد.[1]

بنابر آن چه گفته شد انتظار آن است كه احاد جامعه اسلامی همراه با مسئولین در سال جدید به منظور تداوم بخشی به آرمان‌ های انقلاب اسلامی و فائق آمدن بر تمامی مشكلات و فراهم سازی بستر پیشرفت‌های بایسته و هم چنین مقابله با كارشكنی‌ های دشمنان علاوه بر انجام وظایف و مسئولیت ‌های خاصی كه هر یك به صورت عادی برعهده دارند در عرصه ‌های سیاسی و اقتصادی به حماسه‌آفرینی دست بزنند.

به طور طبیعی پرسش مهمی كه در این راستا مطرح می‌ شود این است كه راهكار تحقق یك حماسه سیاسی و اقتصادی چیست؟ گر چه به این پرسش از منظرهای مختلف پاسخ‌ های متفاوتی می ‌توان ارائه كرد اما یك پاسخ عمومی و قابل درك برای همگان شاید این باشد كه از جمله راه‌ های تحقق چنان حماسه بزرگی در نظر گرفتن و رعایت برخی بایدها و نبایدها در عرصه‌ های جهانی و داخلی است:

الف) بایدهای مربوط به عرصه جهانی:

بدون تردید بخش عمده ضرورت خلق حماسه در عرصه سیاسی و اقتصادی كشور ناشی از شرایط كنونی حاكم به جهان و به ویژه سیاست ‌های كشورهای بزرگ و موثر در روابط بین‌الملل است. توضیح آن ‌كه در اثر سیاست ‌های ظالمانه استعماری حاكم بر جهان كه ریشه در مبانی تمدن غرب دارد در سال‌ های اخیر شاهد بروز انواع چالش ‌های سیاسی فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و... در سطح جهان به ویژه كشورهای بزرگ هستیم كه این چالش‌ها خواه ناخواه در تمام كشورها از جمله كشور ما موجب ایجاد برخی مشكلات شده است كه لازمه فائق آمدن بر این مشكلات اتخاذ تدابیری گسترده و عمیق در تمام عرصه ‌ها به‌ ویژه عرصه‌ های سیاسی و اقتصادی است. بر این اساس ضرورت دارد:

1. تحصیل شناخت لازم از چالش‌ های موجود سیاسی و اقتصادی و فرهنگی موجود در جهان و رصد طرح و برنامه‌ های در دست انجام سردمداران استكبار جهانی به منظور اتخاذ تدابیر درست در عرصه‌ های فرهنگی و سیاسی و اقتصادی كشور؛

2. شناسایی ترفندهای دشمنان انقلاب اسلامی در آسیب ‌رسانی به كشور و اهداف انقلاب و برنامه‌ریزی دقیق و به موقع برای مقابله با آن ها؛

3. حفظ وحدت امت اسلامی و تقریب عوامل هم‌بستگی و مقابله با عوامل تفرقه در بین كشورهای اسلامی؛

4. بصیرت افزایی در زمینه بیداری اسلامی در منطقه و كمك به پیروزی این حركت ‌ها و افشاء و مقابله با توطئه‌ های استكبار جهانی در به شكست كشاندن انقلاب ‌های در حال وقوع؛

5. تقویت زمینه ‌های دوست و دشمن‌شناسی و كسب آگاهی ‌های لازم درباره تبلیغات دروغین رسانه ‌های دشمنان و بی‌توجهی به تهمت‌ها – شایعه‌سازی‌های آن ها؛

6. شناسایی عوامل داخلی دشمنان كه در عرصه ‌های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و... با انواع ترفندها به مشكل‌آفرینی و سیاه‌ نمایی مشغولند و مقابله شایسته با كارهای آن ها.

ب) بایدهای مربوط به عرصه داخلی:

آحاد جامعه اسلامی ضمن رعایت احكام و آموزه‌ های اسلامی در تمام عرصه‌ های زندگی فردی و اجتماعی با توجه به شرایط كنونی باید به تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی در حد توان كمك كنند در این راستا از جمله بایدهایی كه متوجه تك تك افراد جامعه صرف ‌نظر از موقعیت حقوقی آن ها است به این شرح است:

 در عرصه اقتصاد:

1. كسب آگاهی‌ های لازم در زمینه اهمیت سلامت نظام اقتصادی در تحقق‌یابی پیشرفت و تعالی جامعه؛

2. تحصیل شناخت لازم از نظام اقتصاد اسلامی و تفاوت آن با سایر نظام‌های اقتصادی و التزام به لوازم آن؛

3. رعایت اصول اقتصاد اسلامی در عرصه‌های زندگی فردی و اجتماعی؛

4. باور به موثر بودن گام‌های مثبت تك تك افراد در حل مشكلات اقتصادی جامعه؛

5. كسب آگاهی ‌های لازم در زمینه توطئه ‌های دشمنان در زمینه‌ های اقتصادی و مقابله با آن ها؛

6. كمك به رونق ‌یابی تولید ملی؛

7. سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اقتصادی؛

8. اصلاح وضع مصرف و پای‌بندی بر قناعت و زندگی كفافی؛

9. خودداری از مصرف كالاهای خارجی و اصلاح كیفیت كالاهای داخلی؛

10. كمك به رهایی كشور از وابستگی به فروش نفت و سایر منابع طبیعی؛

11. حمایت از كار و كارگر و گسترش فرهنگ كار؛
12. سامان‌ بخشی و سامان‌یابی وضعیت توزیع و مبارزه با توسعه واسطه‌گری و شیوع شغل‌ های كاذب؛

13. توجه به امر آموزش در عرصه ‌های اقتصادی و صنعتی؛

14.  اصلاح و تكمیل ابزارهای صنعتی و كشاورزی؛

15. كمك به اصلاح وضع خدمات عمومی؛

16. توجه به اصلاح و تعمیق اخلاق و رفتار اقتصادی در سطح جامعه؛

17. رعایت سیاست‌های اقتصادی كشور؛

18. كمك به حفظ و تحكیم امنیت اقتصادی جامعه؛

19. نظارت به روند سلامت فعالیت‌های اقتصادی جامعه.

در عرصه سیاست

1. احساس مسئولیت در قبال امور سیاسی؛

2. تلاش بر كسب آگاهی بیشتر از نظام سیاسی اسلام و باید و نبایدهای آن؛

3. شناخت جایگاه ولایت در نظام اسلامی و انجام وظایف مربوط به رهبری؛

4. كسب آگاهی‌ های لازم از جریانات سیاسی جهان؛

5. شناسایی توطئه‌ های سیاسی دشمنان نظام اسلامی و برنامه‌ریزی برای مقابله با آن ها در حد توان؛

6. توجه به مسئله انتخابات و عمل به وظیفه انتخاباتی با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی؛

7. عدم غفلت از تلاش ‌های مخالفان نظام در عرصه‌ های سیاسی داخلی و افشاء و روشنگری در قبال حركت‌های مذبوحانه آن ها؛

8. عمل به وظیفه خود در قبال توسعه آگاهی ‌های سیاسی احاد جامعه و عمل به اصل امر به معروف و نهی از منكر در این عرصه؛

9. حفظ هم‌دلی و اتحاد بین احاد مردم جامعه و مسئولین نظام حول محور رهبری به عنوان رمز و عامل عمده پیروزی بر تمامی توطئه‌ها و مشكلات.

در پایان لازم به تذكر است:

1. همان گونه كه اشاره شد این راهكارها و بایدها هم به تك تك آحاد مردم جامعه مربوط است و هم به دست‌اندركاران و مسئولین نظام اسلامی با این تفاوت كه كم و كیف وظیفه افراد و مسئولین با توجه به توان و مسئولیت ‌هایی كه دارند متفاوت است بالطبع انتظاری كه در نقش‌آفرینی هر یك از آن ها مطرح است با هم‌ دیگر فرق خواهد داشت اما در اصل مسئول بودن مشتركند هیچ كدام نمی ‌توانند شانه از زیربار مسئولیت خالی كنند چرا كه در درگاه الهی مأخوذ خواهند بود.

2. رسانه ‌های كشور به ویژه رسانه ملی در زمینه تحقق حماسه‌ سیاسی و اقتصادی ضمن پرهیز از برخوردهای شعاری و سطحی از جمله كارهایی كه می ‌توانند انجام دهند در قالب برنامه‌های مختلف بایسته است در هر مورد روشنگر‌ی‌های لازم را به مردم و مسئولین ارائه دهند و از طریق به كارگیری كارشناسان و صاحب‌نظران به پخته‌تر شدن مباحث و نتیجه ‌بخشی آن ها كمك كنند و نواقص آن ها را جبران نمایند.

پی نوشت:

[1]. فرهنگ بزرگ سخن، ج 3، ص 2584.

منبع: مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما
موضوعات مرتبط : مقالات ، عمومی ،


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ : شنبه 21 اردیبهشت 1392 | نویسنده : بشیری مدیریت وبلاگ | نظرات ()

 

شیوه مدیریت روابط انسانی مطلوب در مدرسه چگونه است؟


  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

فال حافظ


استخاره آنلاین با قرآن کریم


 

.