تبلیغات
مقالات آموزشی وراهكارهای مدیریتی - ساختن یک خانواده صمیمی و کتابخوان
" .علی (ع) فرموده است : عقل که غریزه ی اختصاصی انسان و از سرمایه های طبیعی بشر است با علم آموزی و تجربه اندوزی افزایش می یابد.منبع : غررالحکم ،ص67 "
مقالات آموزشی وراهكارهای مدیریتی

آیه قرآن پخش زنده حرم حدیث موضوعی آیه قرآن

 

 

ساختن یک خانواده صمیمی و کتابخوان خانه ای سرشار از کتابها و مجلات خواندنی ، فضای مناسبی است تا بچه ها را مشتاق به مطالعه بار بیاورد . چه کتابهایی را شما باید مطالعه کنید ؟ از کودکانتان در باره ی علایقشان بپرسید . اگر کودک برای این نظرسنجی کوچک است ، کتابدار محله تان می تواند پیشنهادهای خوبی را درباره کتابهای مناسب با سن بچه تان به شما ارائه دهد

انتخابهای متفاوتی داشته باشید:

کتابهای جذاب و یا داستانهای متنوع انتخاب کنید . کودکان بزرگتر از تنوع لذت می برند : کتابهای داستانی ، غیر داستانی و همچنین اشعار همراه با واژه نامه و دیگر کتابهای مرجع ، کودکان داستان ها را می فهمند ولی ممکن است نتوانند تنهایی آنها را بخوانند . اگر کتابهایی کودک شما را جذب می کند که خواندن آنها برای کودکان سخت است ازاین فرصت برای با هم خواندن ، استفاده کنید . کودکان کوچکتر می توانند تصاویر کتاب را تماشا کنند و سوال هایی بپرسند .مطالعه را فقط به کتاب محدود نکنید:

کودکان می توانند از نشریات زیر هم لذت ببرند :

مجله ی کودکان

کتابهای صوتی

کارت پستالهای خویشاوندان

آلبوم عکس

کتابهای قدیمی

روزنامه ها

کتابهای تصویری

اینترنت

برای پرورش یک کودک کتاب دوست ، لازم نیست پول زیادی خرج کنید ! از کتابخانه محلتان استفاده کنید ویا کتابها را با دیگر والدین مبادله کنید .

کتابها را در دسترس کودکان قرار دهید:

کتابهای کودکان را کنار دیگر اسباب بازی ها نگاه داری کنید تا دسترسی به آنها برای کودکان آسان شود . داشتن صندلی بلند می تواند در لحظات مناسب به بچه ها کمک کند . کتابهای پلاستیکی حتی در وان حمام هم قابل استفاده هستند . کتابها را کنار راحتی ها و مبل ها نگاهداری کنید که با این کار می توانید دسترسی به آنها را در لحظات استراحت آسان کنید . پس شما بعد از خوردن غذا یا چرت زدن هم می توانید مطالعه کنید .

محلی خاص برای مطالعه بسازید:

همین طور که کودکان رشد می کنند کتابهای مناسب با سن آنها را در قفسه های مورد علاقه شان که دست به آنها می رسد نگه داری کنید . این قفسه ها را جذاب و مرتب نگه دارید . بعضی کتابها را با جلدهای خاص پوشش دهید تا راحتر پیدا شوند . کنار جایی که آنها معمولا زیاد می نشینند ، سبدی پر از کتابها و مجله قرار دهید . یک مکان دنج برای مطالعه بسازید و کودکان را تشویق کنید هر روز در ساعتی مشخص در آن مکان مشغول مطالعه شوند .

مکان مطالعه را زیبا نگه دارید:

مطمئن شوید که مکان های مطالعه نور کافی داشته باشند . مرتب موضوعات را عوض کنید ، کتابهای فصلی قرار دهید مجلات مختلف و تازه بیاورید و کتابهایی را بگذارید که در ارتباط با علائق و مطالعه ی آنها در مدرسه است .

مکان مطالعه را با کارهای هنری فرزندتان و همچنین نوشته ها تزیین کنید . یک پخش کننده سی دی و یا نوار در آن نزدیکی برای کتابهای صوتی قرار دهید .

بازی با کتابها و لمس با آنها نیز راه مهم و مناسبی برای بهتر کردن روابط کودکان با کتاب است . محلی را برای نوشتن و یا چسباندن کارهای هنری و نوشتاری کودکان اختصاص دهید و کودکان را به ساختن کتاب یا پوستر و روزنامه دیواری و غیره تشویق کنید .کودکان عاشق این هستند که کتابهای ساخت خودشان را بخوانند یا آن را به خانواده و دوستشان بدهند .

درباره فضای حاکم بر خانه فکر کنید .

راه های دیگر برا ی تشویق کودکان به مطالعه :

- به کودکانتان روزانه ،فرصتی بدهید تا در آرامش و سکوت مطالعه کنند .

- زمان تماشای تلویزیون ، کامپیوتر و بازی های کامپیوتری را محدود کنید تا مطمئن شوید کودک وقت کافی برای مطالعه دارد .

- با همدیگر بخوانید. به کودکانتان پیشنهاد دهید با صدای بلند بخواند.و یا از یک مجله ی مورد علاقه اش برای شما بخواند یکدیگر را به با هم خوانی عادت دهید و در زمان آرامش با هم کتاب بخوانید.

 
لل


موضوعات مرتبط : مقالات ، آموزشی ،


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 27 اسفند 1393 | نویسنده : بشیری مدیریت وبلاگ | نظرات ()

 

شیوه مدیریت روابط انسانی مطلوب در مدرسه چگونه است؟


  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

فال حافظ


استخاره آنلاین با قرآن کریم


 

.