تبلیغات
مقالات آموزشی وراهكارهای مدیریتی - ایمنی در مهد‌های کودک و مدارس
" .علی (ع) فرموده است : عقل که غریزه ی اختصاصی انسان و از سرمایه های طبیعی بشر است با علم آموزی و تجربه اندوزی افزایش می یابد.منبع : غررالحکم ،ص67 "
مقالات آموزشی وراهكارهای مدیریتی

آیه قرآن پخش زنده حرم حدیث موضوعی آیه قرآن

 

 

همه ساله تعداد زیادی از بچه‌ها و دانش‌آموزان در اثر بی‌احتیاطی یا بی‌توجهی به موارد ایمنی دچار حوادث ناگوار می‌شوند. اما با رعایت برخی اصول ساده و پیش پا افتاده می‌توان بروز بسیاری از حوادث ناگوار را گرفت. رعایت نکات ایمنی در مدرسه، محل کار و خانه یک اصل بدیهی و مسلم است و شاید نتوانیم کسی را پیدا کنیم که با رعایت نکات ایمنی مخالف باشد. ولی ذکر این نکته ضروری است که رعایت ایمنی در برخی از موارد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. یکی از این موارد، رعایت نکات ایمنی در هنگام بازی بچه‌ها در مدارس و مهد‌های کودک است. در این مقاله به بررسی نکاتی در مورد ایجاد یک فضای ایمن در مدارس و مهد‌های کودک و به حداقل رساندن آسیب‌ها و جراحات پرداخته‌ایم. 

شاید برخی از مطالب این مقاله ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند ولی به خاطر داشته باشید، رعایت ایمنی فرآیند چندان پیچیده‌ای نیست و ایمنی یعنی رعایت همین نكات پیش پاافتاده و به ظاهر ساده. ایمنی یعنی گامی كوچك برای جلوگیری از بروز خطراتی بزرگ.اهمیت بازی در سنین کودکی 

اهمیت بازی در سنین کودکی و نقش آن در شکل‌گیری شخصیت کودکان و میزان یادگیری اصول و آموزه‌های اجتماعی بر هیچ کس پوشیده نیست و بیشتر کارشناسان و متخصصین علوم روان‌شناسی نیز بر این نکته تاکید دارند که بازی بخشی مهم در فرآیند شکل گیری شخصیت کودکان ایفا می‌کند. بنابراین مربیان با انتخاب بازی‌های متناسب با روحیه و فیزیک جسمی کودکان، و رعایت نکات ایمنی در حین بازی، ضمن فراهم کردن محیطی شاداب و فرح بخش برای آنها، راه‌های رسیدن به تکامل شخصیتی و فیزیکی آنها را هموار می‌کنند. علی‌الخصوص که در طول سال‌های اخیر گسترش ساخت و ساز‌های صنعتی و افزایش پدیده آپارتما‌ن‌نشینی باعث شده تا تحرک بچه‌ها نسبت به قبل کاهش پیدا کند. ‏

الفبای بازی در مکان‌های عمومی 

بازی در مکان‌های عمومی و به صورت گروهی، تفاوت‌هایی با بازی در منزل دارد. از آنجا که بازی در مکان‌های عمومی نظیر مدرسه، 

مهد کودک و پارک به صورت گروهی است و از وسایل مختلف بازی استفاده می‌شود، رعایت نکات ایمنی و داشتن آگاهی از نحوه استفاده از وسایل بازی موجود بیش از مکان‌های دیگر ضروری است. یک مربی باید در حین بازی در فضای باز و استفاده از وسایل بازی، علاوه بر آموزش نحوه تعامل با دیگران، ایستادن در صف، مراقبت از بچه‌های کوچکتر و مراعات قوانین بازی گروهی باید به ایمنی در فضاهای باز هم توجه داشته باشد. کنترل بچه‌ها در حین بازی در فضا‌های باز و استفاده از وسایلی که عموماً متحرک هستند و در صورت رعایت نكردن نکات ایمنی ممکن است سلامت کودکان رابه خطر بیندازند، بسیار مهم و ضروری است. ‏

ایمنی هنگام بازی 

بازی در فضای آزاد، همواره برای بچه‌ها بیش از مکان‌های مسقف، سرگرم‌كننده و مفرح است. استنشاق هوای تازه و رهایی از چهار دیواری خانه‌های امروزی که عموماً آپارتمانی هستند و بازی با گروه همسالان باعث ایجاد سرزندگی و نشاط زاید الوصف در كودكان می‌شود كه اگر ساعت‌ها در این فضا‌ها بازی كنند، باز هم تمایل به ادامه بازی دارند و به عبارتی کودکان از بازی در فضای آزاد هیچگاه خسته نمی‌شوند.

از دیگر علل تمایل بچه‌ها به بازی در فضا‌های باز، وجود یك سری وسایل و آلات بازی است كه معمولاً امکان تهیه آنها حتی برای خانواده‌های متمول در حیاط منزل وجود ندارد. بازی با گروه همسالان نیز از دیگر مزایای بازی در محیط‌های عمومی است که ایجاد شرایط برابر با آن در خانه‌های شخصی کمتر امکان پذیر است.

علی‌رغم مزایای فراوان بازی در فضای آزاد، استفاده از وسایل بازی گاهی اوقات خطراتی را به همراه دارند. وسایل خراب و دارای ایراد فیزیکی، سطوح نامناسب برخی از آلات بازی، لغزنده یا خیس بودن وسایل، بی‌احتیاطی بچه‌ها و عدم آگاهی از نحوه استفاده درست از برخی وسایل بازی و عدم نظارت اصولی و کنترل روی رفتار بچه‌ها، باعث می‌شود تا هر از گاهی بچه‌ها در مدارس، مهد‌های كودك و حتی پارک‌ها دچار حادثه شوند و آسیب ببینند. همه ساله در دنیا، بیش از 

200 هزار كودك در اثر استفاده نامناسب از وسایل بازی، آسیب می‌بینند و راهی بیمارستان می‌شوند. بسیاری از این جراحتها و آسیب دیدگی‌ها با نظارت صحیح و استفاده از وسایل استاندارد و مناسب، قابل پیشگیری هستند. كنترل وسایل بازی توسط مربیان مدارس قبل از استفاده بچه‌ها از آنها، در مهد‌های كودك و آمادگی‌ها و آموزش چند نكته ساده به بچه‌ها در نحوه استفاده از وسایل بازی بسیار حائز اهمیت می‌باشد و با رعایت چند نکته ساده، قطع به یقین مدارس و مهد‌های کودک و به تبع آن پارک‌ها به مکانی امن و شاداب برای بچه‌ها تبدیل خواهند شد و از بروز حوادث ناگوار و تلخ جلوگیری می‌شود. چرا که اگر کودک رفتار صحیحی را در مدرسه یا در مهد کودک بیاموزد، در پارک یا سایر مکان‌های تفریحی نیز همین رفتار درست را از خود بروز می‌دهد.‏

آ
نظارت مربیان

مربیان كودك و معلمان برای جلوگیری از بروز حوادث، باید بچه‌ها را از خطرات احتمالی آگاه سازند و در حین بازی در کنار بچه‌ها حضور مستمر داشته باشند. اگر به بچه‌ها اطمینان داده شود كه نظارت وجود دارد، بچه‌ها از انجام كارهای خطرناك خود داری می‌کنند. در ضمن این اطمینان باید حاصل شود كه بچه‌ها از وسایلی استفاده می‌كنند كه با سن و فیزیك بدنی آنها متناسب است. آشنایی مربیان با اصول ایمنی و كمك‌های اولیه نیز از ضروریات است تا اگر خدای ناكرده حادثه‌ای رخ داد، بتوانند سریعتر اقدامات حمایتی و كمك‌های اولیه را اجرا كنند.‏


اصول ایمنی ‏

الف ـ وسایل بازی

ب ـ سطح زمین بازی


ج ـ طراحی و فضا:‏


د ـ مراقبت و طریقه نگهداری از وسایل 


آموزش استفاده از وسایل بازی

استفاده از وسایل و تجهیزات ایمن و استاندارد و نظارت دقیق مربیان در جلوگیری از بروز حوادث ناگوار نقش اساسی دارند. اما این یك طرف قضیه است و خود بچه‌ها نیز باید آگاه باشند كه چگونه از وسایل استفاده کنند و هنگام بازی از خود و سایر همسالان خود مراقبت كنند و در قبال خود و دیگران احساس مسئولیت كنند. 

چند نكته کلیدی كه باید به بچه‌ها آموزش داده شوند: 

1ـ هنگام بازی با تاب، سرسره و الاكلنگ، همدیگر را هل ندهند و کمی صبور باشند.

2ـ از وسایل درست استفاده كنند. از نردبان سرسره بالا بروند و روی تاب نایستند.

3ـ هنگام بازی وسیله‌های خود را نظیر اسباب بازی، كیف، سطل، کتاب و... در اطراف وسایل بازی نگذارند، چرا كه ممكن است پای سایر بچه‌ها به آنها گیر كند و زمین بخورند.

4ـ اگر هوا نامساعد است یا قبلاً باران آمده است از وسایل خیس و لغزنده استفاده نكنند، چرا كه لغزنده بودن سطح وسایل باعث سر خوردن و افتادن و صدمه دیدن آنها می‌شود.

5ـ در طول تابستان، برخی از وسایل بازی علی‌الخصوص وسایل بازی نظیر سرسره و الاكلنگ به شدت داغ و خطرناك می‌شوند. حالاخودتان قضاوت كنید وسیله‌ای كه آنقدر داغ شده كه حتی قابل لمس نیست می‌تواند برای تفریح سالم مناسب باشد؟

‏6- سعی كنید بچه‌ها هنگام بازی لباس‌های بنددار نپوشند و گردنبند و دستبند نیز به همراه نداشته باشند، چرا كه احتمال گیر كردن به وسیله ی بازی یا كشیده شده تصادفی توسط سایر بچه‌ها وجود دارد.‏

نحوه استفاده از وسایل خاص 

ـ ایمنی هنگام استفاده از تاب

بیشترین جراحت در بازی، هنگام استفاده از تاب صورت می‌گیرد اما رعایت چند نكته ساده احتمال خطر را هنگام استفاده از این وسیله كاهش می‌دهد.

1ـ تاب باید از وسایلی نظیر كائوچو و پلاستیك فشرده ساخته شود نه فلز و چوب.

2ـ بچه‌ها همواره باید روی تاب بنشینند و ایستادن روی پا یا زانو هنگام تاب بازی خطرناك است.آنها باید با دو دست تاب را محكم نگه دارند و کمر بند ایمنی آن را نیز ببندند و تا ایستادن كامل تاب پیاده نشوند.

3ـ سایر بچه‌ها نیز باید از تاب فاصله بگیرند، از راه رفتن و دویدن اطراف تاب خودداری كنند و در فاصله دو متری عقب و جلوی تاب نایستند.

4ـ استفاده همزمان از تاب توسط 2 نفر غیر مجاز است. مگر این كه تاب برای دو یا چند نفر طراحی شده باشد.‏

‏ ـ ایمنی هنگام استفاده از الاكلنگ


وسایلی که استفاده از آنها 

در مدارس و مهد‌های کودک ممنوع است:

علی‌رغم اینکه رعایت نکات فوق باعث به حداقل رسیدن جراحات در کودکان می‌شود، ذکر این نکته نیز ضروری است که برخی از وسایل بازی به هیچ عنوان مناسب مهد‌های کودک و مدارس نیستند و استفاده از آنها در مدارس ممنوع است. این وسایل عبارتند از: 

1ـ تاب‌های زنجیری

‏2- تاب با ارتفاع بالا

‏3- حلقه‌های آموزش ژیمناستیك

‏4- وسایلی كه امكان سقوط دارد مانند جانگل جیم و چرخ و فلك بلند

استفاده از این وسایل بعضاً خطرناک است و در مواردی نیز نیاز به داشتن مهارت و گذراندن دوره (ژیمناستیک) دارد که به همین دلیل استفاده از آنها در مدارس و مهد‌های کودک ممنوع است.‏

نكته آخر

همانطور که پیشتر گفتیم، بازی بخشی از پیش نیاز فرآیند پیشرفت فیزیكی، اجتماعی، ذهنی و عاطفی كودك را تشكیل می‌دهد و نقش اساسی در بروز رفتار‌های بهنجار و یادگیری آموزه‌های اجتماعی دارد. اگر ایمنی در مدارس، مهدكودك‌ها و پارك‌ها لحاظ شوند و بچه‌ها با آسودگی خاطر به بازی و سرگرمی بپردازند، مطمئن باشید بازی نقش موثری در شكل گیری شخصیت بچه‌ها خواهد داشت و در یادگیری مطالب درسی و آموزشی نیز موثر خواهد بود. 

ترجمه: وحید حاج سعیدی 

روزنامه اطلاعاتادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ : جمعه 21 فروردین 1394 | نویسنده : بشیری مدیریت وبلاگ | نظرات ()

 

شیوه مدیریت روابط انسانی مطلوب در مدرسه چگونه است؟


  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساعت فلش مذهبی اوقات شرعی

فال حافظ


استخاره آنلاین با قرآن کریم


 

.